نارنگی نوع خاصی از پرتقال ماندارین (Citrus Reticulate) است که به رنگ نارنجی مایل به قرمز است. آنها از خانواده Rutaceae هستند و به طور عمده در جنگل های گرمسیری استان های جنوب شرقی آسیا کشت می شوند (1). اندازه درختان میوه نارنگی در مقایسه با درختان نارنج کوچکتر است و میوه دارای رنگ نارنجی عمیق با شکلی صاف است. می توان آن را به راحتی پوست کند و از نظر مواد مغذی میوه ای رشته ای است.


بخشهای آبدار آن دارای انواع ترکیبی مانند Tangelos ، Tangors و Clementines هستند. در نیمکره شمالی ، اوج فصل نارنگی از اکتبر آغاز می شود و تا آوریل ادامه دارد. این میوه به دلیل طعم تازه و مرکبات با کالری کم و مواد مغذی زیاد شناخته شده است. محتوای ویتامین موجود در میوه در گروه خود بهترین است. نارنگی همچنین منبع غنی ویتامین C ، فولات و بتاکاروتن است. طعم نارنگی از پرتقال قوی تر است. ترش و شیرین تره

فهرست مطالب
    فواید میوه های نارنگی برای سلامتی
    مزایای پوست نارنگی
    فواید نارنگی مو
    نکات آشپزی / غذا خوردن
    نکات ذخیره سازی
    حقایق تغذیه ای نارنگی


tangerine-oil-benefits.jpg


فواید میوه های نارنگی برای سلامتی
1. آنتی اکسیدان های غنی از التهاب جلوگیری می کنند

پرتقال به طور طبیعی منبع خوبی از ویتامین ها برای بدن انسان است. نارنگی ها نیز با منابع غنی ویتامین C خود ، آنتی اکسیدان های مناسب بدن را تأمین می کنند (2). این آنتی اکسیدان ها از التهاب در بدن جلوگیری می کنند.
این مواد برای جلوگیری از تشکیل رادیکالهای آزاد شناخته شده اند که واکنشهای اکسیداسیون غیرضروری را ممکن می سازند و ممکن است برای بدن مفید نباشد.
2. با بیماری های پوستی و آرتروز مبارزه می کند
از میوه نارنگی به طور مکرر در درمان های پزشکی استفاده می شود زیرا به طور م effectivelyثری علیه بیماری های پوستی و آرتروز می جنگد.
3. برشها و زخمها را التیام می بخشد
آنها در بهبود بریدگی ها و زخم های جزئی کمک می کنند (3).
4. آهن را از مواد غذایی جذب می کند
آنها همچنین به جذب آهن از مواد غذایی به راحتی کمک می کنند (4).
5. جذب کلسترول را محدود می کند
نارنگی از فیبرهایی مانند پکتین و همی سلولز تشکیل شده است که جذب کلسترول را در روده محدود می کند و خطر چاقی را کاهش می دهد (5).

6. هضم را بهبود می بخشد و از بیماریهای مزمن جلوگیری می کند
فیبر غذایی موجود در این میوه هضم را نیز بهبود می بخشد که برای عملکرد کلی بدن مفید است (6). همچنین با مصرف مناسب نارنگی و سایر انواع پرتقال می توان از تعدادی از بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری های قلبی پیشگیری کرد.
7. محتوای بالای فیبر حرکات روده را آسان می کند
محتوای بالای فیبر همچنین به نفع حرکت روده در بدن شما است که توسط آن متخصص ترجیح داده شده و پیشنهاد می شود (7).
[بخوانید: فواید پرتقال شیرین برای سلامتی]
8. سپسیس را درمان می کند
سپسیس یک عفونت مخوف است و استافیلوکوکوس اورئوس معمولاً باعث سپسیس می شود. سپسیس می تواند منجر به قرمز شدن زخم ها ، تورم ، تشکیل چرک و درد حاد شود. اگر مراقبت نکنید ، سپسیس می تواند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کند.
سپسیس در کودکان خردسال و نوزادان شایع است زیرا ایمنی کم آنها برای باکتریها مساعد است. اسانس نارنگی یک ضد عفونی کننده و باکتری کش قوی است که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس را از بین می برد.

9. بخش سلول را افزایش می دهد
سیتوفیلاکتیک عاملی است که تولید سلول را افزایش می دهد و تقسیم سلولی را افزایش می دهد ، همچنین رشد سلول های جدید را تحریک می کند. تولید سلول تقویت شده نه تنها باعث رشد عمومی بدن می شود ، بلکه به ترمیم سایش و پارگی منظم بدن نیز کمک می کند. اسانس نارنگی یک سیتوفیلاکتیک موثر است.
10. فرومایه
یک عامل تصفیه کننده خون همچنین به عنوان دفع کننده خون شناخته می شود. اسانس نارنگی یک دفع م effectiveثر است. این روغن از طریق سیستم دفع به پاکسازی بدن از اسید اوریک اضافی ، نمک اضافی ، آلاینده ها و آب کمک می کند.
11. آرام بخش
اسانس نارنگی خاصیت آرام بخشی دارد. این ماده به غلبه بر التهاب و کاهش بیش فعالی در سیستم های گردش خون ، هضم ، عصبی و دفع کننده کمک می کند. اسانس نارنگی به کاهش التهاب کمک می کند و به کاهش تب ، اضطراب ، استرس و حتی افسردگی کمک می کند. خاصیت آرام بخشی آن را به عنوان یک عامل موثر در برابر بی خوابی نیز تبدیل می کند.
12. معده
اسانس نارنگی به کاهش معده مانند نفخ شکم کمک می کند و به آزاد شدن گاز اضافی از سیستم کمک می کند. به حفظ جریان مناسب آب گوارشی و تعادل بین اسید اضافی و صفرا کمک می کند. این روغن اساسی همچنین به بهبود زخم های معده کمک کرده و التهاب را تسکین می دهد.
13. ضد اسپاسم
اسپاسم ممکن است خفیف تا شدید باشد و ممکن است عوارض و اثرات منفی زیادی بر روی بدن شما بگذارد. آنها می توانند سیستم تنفسی ، گوارشی و عصبی را تحت تأثیر قرار دهند و باعث ایجاد مشکلات تنفسی ، گرفتگی و آسم شوند. اسپاسم همچنین می تواند منجر به اسهال ، وبا و حتی اختلالات سیستم عصبی شود. اسانس نارنگی یک ماده ضد اسپاسم موثر است و به رفع اسپاسم کمک می کند.

14. مقوی
یک ماده مقوی به تقویت و تنش عملکردهای بدن شما کمک می کند. اسانس نارنگی ماده مقوی م effectiveثری است و فعالیت متابولیکی را تحریک می کند ، باعث هضم غذا می شود و جذب مواد مغذی توسط کبد ، معده و روده را تقویت می کند. روغن ضروری ایمنی شما را بهبود می بخشد ، ترشحات سیستم غدد درون ریز را تنظیم می کند و سلامت سیستم عصبی را تقویت می کند. اسانس نارنگی به شما کمک می کند تا با عفونت ها مقابله کنید.
15. هضم کننده
اسانس نارنگی یک عامل هضم موثر است. به عنوان دارویی مقوی و تحریک کننده هضم ، خاصیت هضم آن باعث می شود روغن ضروری نارنگی برای معده عالی باشد. بنابراین ، دفعه بعدی که به خوردن غذا می پردازید ، ممکن است بخواهید مقداری روغن اساسی نارنگی امتحان کنید.

مزایای پوست نارنگی
16. شرایط پوستی را درمان می کند و علائم پیری را به تأخیر می اندازد
نارنگی منبع خوبی از ویتامین A است (8). اگر از بیماری پوستی مانند آکنه ، جوش رنج می برید ، به داشتن ویتامین A فراوان و استفاده از محصولاتی که از مشتقات ویتامین هستند ، توصیه می شود. از این رو نارنگی می تواند گزینه خوبی برای درمان این مشکلات پوستی باشد. وقتی صحبت از بهبود زخم ها و سایر آسیب های پوستی می شود ، ویتامین A برای این موارد ضروری است ، زیرا به پوست کمک می کند تا بافت ها را بازسازی کند. اگر می خواهید علائم پیری پوست مانند خطوط ریز ، چین و چروک ، تیرگی پوست را کنترل یا از بین ببرید ، ویتامین A به دلیل خاصیت ضد پیری می تواند کمک بزرگی به شما کند.
17. پوستی صاف و جوان ارائه می دهد
ویتامین C موجود در نارنگی همچنین ماده مغذی آنتی اکسیدانی شگفت انگیزی است که به کاهش روند پیری کمک می کند. علاوه بر این ، آنتی اکسیدان از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. بنابراین ، از بروز برخی سرطان ها جلوگیری می کند (9). اگر می خواهید پوستی صاف و جوان داشته باشید ، ویتامین C می تواند به شما کمک کند زیرا باعث تولید کلاژن در پوست می شود و کلاژن پروتئین مسئول انعطاف پذیری پوست است.
18. ماسک صورت برای روشن تر پوست
در اینجا ما یک ماسک صورت نارنگی خانگی را پیشنهاد می دهیم که می تواند برای روشن شدن پوست استفاده شود. علاوه بر این ، این ماسک به شما کمک می کند روغن اضافی و باکتری های مضر را از بین ببرید ، پوست را نرم ، تازه و بدون لک کنید (10).
3 یا 4 برش نارنگی بردارید. دانه ها را دور بریزید. آنها را خوب مخلوط کرده و هر یک قاشق غذاخوری ماست و عسل را با آب مخلوط کنید. به صورت و گردن بزنید. بگذارید 10-20 دقیقه بماند. آن را با آب سرد بشویید. این ماسک را دو بار در هفته برای پوست های چرب و یک بار برای پوست های طبیعی و خشک استفاده کنید.

فواید نارنگی مو
19. ویتامین A به مرطوب سازی سبوم در پوست سر کمک می کند
یکی از مهمترین ویتامین ها برای سلامتی ویتامین A است (11). خاصیت آنتی اکسیدانی آن باعث نرم شدن و مرطوب شدن سبوم پوست سر می شود. آنتی اکسیدان ها همچنین با آلودگی که موهای شما را سنگین و ضعیف می کند ، مبارزه می کنند.
20. رشد مو و تأخیر در سفیدی مو را تقویت می کند
ویتامین B12 ریزش مو را کاهش می دهد ، رشد مو را تقویت می کند و روند سفیدی را کند می کند (12).
21. منبع موهای سالم و براق
همانطور که قبلا ذکر شد ، ویتامین C به ساخت کلاژن کمک می کند که برای رشد مو بسیار مهم است. ویتامین C همچنین در تجزیه آهن ، منبع دیگری برای داشتن موهای سالم ، کمک می کند تا بدن شما بتواند آن را جذب کند. برای بدست آوردن موی سالم و براق می توانید آب نارنگی را با روغن موهای خود بمالید.