گل گاوزبان گیاهی است که مدت هاست به دلیل خاصیت تقویت کنندگی سلامتی مورد توجه قرار می گیرد.


این ماده به خصوص از نظر اسید لینولئیک گاما (GLA) غنی است ، که یک اسید چرب امگا 6 است و نشان داده شده است که التهاب را کاهش می دهد (1 منبع معتبر).


گل گاوزبان همچنین ممکن است به درمان چندین بیماری از جمله آسم ، آرتریت روماتوئید و درماتیت آتوپیک کمک کند (2 منبع معتبر ، منبع 3 معتبر ، منبع 4 معتبر).


با این حال ، برخی از عوارض جانبی جدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود ، و گروه های خاصی از مردم باید از این ماده تشکیل دهنده کاملاً اجتناب کنند.


این مقاله نگاهی دقیق به مزایا ، کاربردها و عوارض جانبی احتمالی گل گاوزبان دارد.

is_borageoilflowers_top.jpg


گل گاوزبان چیست؟


گل گاوزبان که به گل گل ستاره ای نیز معروف است ، گیاهی است که به دلیل داشتن گلهای بنفش زنده و خواص دارویی قابل توجه است.


در طب سنتی ، گل گاوزبان برای اتساع رگهای خونی ، عمل به عنوان آرامبخش و درمان تشنج استفاده شده است (5 منبع معتبر).


هر دو برگ و گل گیاه خوراکی است و معمولاً به عنوان تزیین ، گیاه خشک یا سبزیجات در انواع نوشیدنی ها و ظروف استفاده می شود.


برگها نیز گاهی دم کرده و در آب داغ غوطه ور می شوند تا چای گیاهی دم بکشد.


در همین حال ، از این دانه ها برای تهیه روغن گل گاوزبان استفاده می شود که معمولاً به صورت موضعی روی مو و پوست قرار می گیرد.


علاوه بر این ، گل گاوزبان به صورت مکمل به طور گسترده در دسترس است و برای درمان انواع اختلالات تنفسی و گوارشی استفاده می شود (6 منبع معتبر).

فواید
گل گاوزبان با تعدادی از مزایای بالقوه سلامتی مرتبط است.
ممکن است التهاب را تسکین دهد
برخی تحقیقات نشان داده است که گل گاوزبان ممکن است دارای خواص ضد التهابی قدرتمندی باشد.
طبق یک مطالعه آزمایشگاهی و آزمایشگاهی روی حیوانات ، روغن دانه گل گاوزبان برای محافظت در برابر آسیب سلول های اکسیداتیو ، که می تواند در التهاب نقش داشته باشد ، محافظت می کند (7 منبع معتبر ، منبع 8 معتبر).
مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که استفاده از روغن دانه گل گاوزبان به موش ها باعث کاهش نشانگرهای مربوط به سن التهاب می شود (9 منبع معتبر).
علاوه بر این ، یک مطالعه بر روی 74 نفر حتی مشاهده کرد که مصرف مکمل روغن گل گاوزبان به مدت 18 ماه ، با یا بدون روغن ماهی ، علائم آرتریت روماتوئید ، یک اختلال التهابی را کاهش می دهد (منبع 3).
ممکن است به درمان آسم کمک کند
چندین مطالعه نشان داده است که عصاره گل گاوزبان با کاهش التهاب و تورم در مجاری تنفسی می تواند به تسکین علائم آسم کمک کند.
در یک مطالعه ، مصرف روزانه کپسول حاوی روغن گل گاوزبان و روغن دانه اکیم به مدت 3 هفته باعث کاهش التهاب در 37 فرد مبتلا به آسم خفیف شد (منبع 2 معتبر).
مطالعه 12 هفته ای دیگر بر روی 43 کودک نشان داد که مصرف مکمل حاوی روغن گل گاوزبان ، همراه با ترکیبی از سایر مواد مانند روغن ماهی ، ویتامین ها و مواد معدنی ، التهاب و علائم آسم را کاهش می دهد (منبع 10 معتبر).
با این حال ، مشخص نیست که آیا گل گاوزبان به طور خاص مسئول اثرات مفید مشاهده شده در این مطالعات است.
از طرف دیگر ، یک مطالعه بر روی 38 نفر نشان داد که مصرف 5 میلی لیتر عصاره گل گاوزبان 3 بار در روز علائم آسم را بهبود می بخشد اما التهاب را کاهش نمی دهد ، در مقایسه با یک گروه کنترل (منبع 11).
بنابراین ، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی تأثیر عصاره گل گاوزبان بر آسم و التهاب لازم است.

ممکن است باعث سلامت پوست شود
روغن گل گاوزبان حاوی مقادیر زیادی اسید گاما لینولنیک (GLA) ، یک اسید چرب است که با ساختار و عملکرد پوست شما یک ماده اساسی است (منبع 12).
روغن گل گاوزبان همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که می تواند به بهبود زخم کمک کند و مانع طبیعی پوست شما را ترمیم کند (منبع 12).
برخی تحقیقات نشان داده است که گل گاوزبان ممکن است برای چندین بیماری شایع پوستی مفید باشد ، از جمله درماتیت آتوپیک ، که نوعی اگزما است.
در یک مطالعه ، پوشیدن زیر پیراهنی که هر روز به مدت 2 هفته با روغن گل گاوزبان پوشانده شده است ، به طور قابل توجهی باعث بهبود قرمزی و خارش در 32 کودک مبتلا به درماتیت آتوپیک می شود (منبع 4).
در بررسی دیگری که بر روی 13 مطالعه انجام شد نتایج متفاوتی در مورد اثر روغن گاوزبان برای درماتیت آتوپیک مشاهده شد ، اما اشاره شد که اکثر مطالعات نشان می دهد که ممکن است برای درمان علائم آن تا حدی مفید باشد (13 منبع معتبر).
گفته می شود ، یک بررسی گسترده از 27 مطالعه مشاهده شده است که مکمل های روغن گل گاوزبان هنگام تسکین خوراکی در تسکین علائم اگزما مثر نیستند (14 منبع معتبر).
برای تعیین اینکه چگونه روغن گل گاوزبان از طریق خوراکی یا موضعی تجویز می شود ، باید بررسی های بیشتری انجام شود.
عوارض جانبی بالقوه
مانند سایر روغنهای اساسی ، روغن گل گاوزبان نباید بلعیده شود بلکه باید به صورت موضعی استفاده شود.
قبل از استفاده حتما روغن گل گاوزبان را با روغن حامل مانند روغن نارگیل یا آووکادو رقیق کنید تا از تحریک پوست جلوگیری شود.
شما همچنین باید با استفاده از مقدار کمی بر روی پوست خود و بررسی هرگونه عکس العمل تست پچ تست را انجام دهید.
همچنین می توانید مکمل های سافتگل را در بسیاری از فروشگاه های بهداشت و داروخانه ها پیدا کنید ، به طور معمول در دوزهای 300 تا 1000 میلی گرم.
چای های برگ شل یا بسته بندی شده نیز موجود است که می توان آنها را در آب داغ فرو برد و یک فنجان چای گل گاوزبان آرام بخش ساخت.
مکمل گل گاوزبان ممکن است با عوارض جانبی خفیف همراه باشد ، از جمله مشکلات گوارشی مانند گاز ، نفخ و سوtion هاضمه (منبع 14).
در موارد نادر نشان داده شده است که مصرف مقادیر زیاد روغن گل گاوزبان عوارض جانبی جدی تری از جمله تشنج (15 منبع معتبر) ایجاد می کند.
این مکمل ها همچنین ممکن است با برخی از داروها از جمله داروهای رقیق کننده خون (14 منبع معتبر) تداخل داشته باشند.
به خاطر داشته باشید که گیاه گل گاوزبان همچنین حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین (PA) است که ترکیباتی هستند که می توانند برای کبد سمی باشند و ممکن است در رشد سرطان نقش داشته باشند (منبع 16).
با این حال ، این ترکیبات بیشتر در طی پردازش حذف می شوند و مکمل های گل گاوزبان بدون PA به طور گسترده ای در دسترس هستند (17 منبع معتبر).
با این وجود ، به یاد داشته باشید که مکمل ها توسط FDA تنظیم نمی شوند. به همین دلیل ، بهتر است محصولاتی را خریداری کنید که توسط شخص ثالث از نظر کیفیت آزمایش شده است.
علاوه بر این ، گل گاوزبان را نباید کسانی که دارای مشکلات کبدی هستند یا زنان باردار یا شیرده استفاده می کنند.
سرانجام ، اگر از هر دارویی استفاده می کنید یا شرایط سلامتی زمینه ای دارید ، حتما قبل از مصرف مکمل با یک متخصص بهداشت صحبت کنید.

خط آخر
گل گاوزبان یک گیاه دارویی است که با تعدادی از فواید قدرتمند سلامتی همراه است.
به ویژه نشان داده شده است که گل گاوزبان باعث کاهش التهاب ، بهبود سلامت پوست و کاهش علائم آسم می شود.
با این حال ، مهم است که از مکمل ها فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید ، محصولاتی را که فاقد PA هستند ، انتخاب کنید و قبل از مصرف آنها با یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید ، مخصوصاً اگر داروهای دیگری مصرف می کنید یا شرایط سلامتی اساسی دارید.