شلیل میوه خوراکی درخت هلو است که با نام علمی Prunus persica نامیده می شود. مانند هلو ، شلیل نیز به احتمال زیاد بیش از 2000 سال پیش در چین منشأ گرفته است ، کشوری که 58٪ از تولید جهانی را تشکیل می دهد. همه اینها - زیرا شلیل فوق العاده مغذی است. برای دانستن بیشتر به خواندن ادامه دهید.

14 مزیت شگفت انگیز شلیل برای سلامتی

اولاً ، شلیل و هلو پسر عموی نزدیک به هم هستند. بنابراین ، مزایایی که از شلیل استفاده می کنید حتی از هلو قابل استفاده خواهد بود.
بازگشت به این سوال - آیا میوه برای شما مفید است؟
شلیل منبع بزرگی از بتاکاروتن ، ویتامین C و لوتئین است - مواد مغذی که مزایای فوق العاده ای دارند. آنها ایمنی را افزایش می دهند ، از بینایی محافظت می کنند و از بیماری های مهلک متعددی جلوگیری می کنند. آنها همچنین به بهبود سلامت پوست کمک می کنند.
شلیل نیز غنی از فیبر است. و عظمت فیبر نیازی به ذکر خاص نیست. این ماده هم از نظر مکانیکی و هم از طریق کمک به ایجاد یک میکروبیوم متنوع به هضم غذا کمک می کند (فیبر باعث تغذیه پروبیوتیک در روده می شود) و با چندین بیماری شکمی از جمله سرطان معده و روده بزرگ مبارزه می کند. و پتاسیم موجود در شلیل می تواند به کنترل سطح فشار خون کمک کند (1).

بتاکاروتن و ویتامین C موجود در شلیل ، آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که ایمنی بدن را تقویت می کنند و می توانند از بروز بیماری های کشنده جلوگیری کنند (2). لوتئین می تواند خطر آب مروارید و دژنراسیون ماکولای وابسته به سن را کاهش دهد. یک شلیل حاوی حدود 150 میکروگرم لوتئین است.
این میوه های سنگی مجلل کالری کمی دارند و شاخص گلیسمی کمی دارند (دقیقاً در دهه 40 ، که در مقیاس 0-100 می تواند در انتهای پایین در نظر گرفته شود). این بدان معناست که وقتی با پروتئین و چربی کافی همراه شوند ، می توانند غذایی مناسب برای بیماران دیابتی باشند. آنها حاوی مس هستند که در متابولیسم انرژی نقش دارد و ممکن است به شما کمک کند تا ساعتهای طولانی فعال بمانید. و ... خوب ، اجازه دهید جزئیات بیشتری پیدا کنیم ، اینطور است؟
بازگشت به TOC
فواید شلیل
در اینجا برخی از بهترین مزایای شلیل را با جزئیات بررسی کنید.
1. به پیشگیری از سرطان کمک کنید
در تحقیقی که در دانشگاه A&M تگزاس انجام شد ، عصاره میوه به موش ها داده شد. و یافته ها بیان داشتند که این میوه پرخاشگرترین سلولهای سرطانی را برای کشتن خود تحریک کرده است. این مطالعه همچنین نشان داد میوه هایی که بیشترین رنگ قرمز روی پوست آنها وجود دارد دارای بیشترین خاصیت مبارزه با سرطان هستند (3). اما یک صید وجود دارد - ممکن است مزایای استفاده از شلیل کنسرو شده (یا هلو) به همان اندازه نباشد.
طبق مطالعه دیگری در بوستون ، مصرف حداقل 2 وعده شلیل یا هلو در هفته می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان پس از یائسگی را کاهش دهد (4). مصرف میوه همچنین با کاهش خطر تومور در ارتباط بود.
کوئرستین و اسید کلروژنیک موجود در شلیل برای جلوگیری از تکثیر سلولهای سرطانی پیدا شد. و از آنجا که این میوه منبع عالی آنتی اکسیدان است ، شاید در جلوگیری از سرطان نقش داشته باشد.

شلیل همچنین به اتصال اسید صفراوی کمک می کند (اتصال برخی از اجزای موجود در اسید صفراوی دستگاه گوارش). این از چرخش مجدد اسید صفراوی در معده جلوگیری می کند - که منجر به دفع سموم بالقوه ایجاد کننده سرطان از بدن می شود (5).
طبق هر گزارش ، شلیل ممکن است بتواند به جلوگیری از سرطان پروستات کمک کند (6). کاروتنوئیدها (رنگدانه های زرد) و آنتوسیانین ها (رنگدانه های قرمز) نیز می توانند از التهاب ایجاد کننده سرطان جلوگیری کنند. و شلیل های گوشتی سفید حاوی کاتچین هایی هستند که با سرطان مبارزه می کنند (7).
محتوای فیبر زیاد در شلیل همچنین می تواند از چندین نوع سرطان جلوگیری کند (8). مصرف زیاد شلیل همچنین با کاهش خطر سرطان سر و گردن همراه است (9).
[بخوانید: غذاهای سالم برای جلوگیری از سرطان]
2. دارای خواص ضد دیابت باشید
فواید شلیل
آیا شلیل برای بیماران دیابتی مفید است؟ طبق ScienceDaily ، یک وب سایت پیشرو علمی آنلاین ، شلیل حاوی ترکیبات فعال زیستی است که به جلوگیری از دیابت مرتبط با چاقی کمک می کند (10). ترکیبات فنلی موجود در میوه دارای خاصیت ضد دیابت است.
ما قبلاً در مورد شاخص گلیسمی (که یک ماده غذایی خاص می تواند سطح گلوکز خون را بالا ببرد) بحث کردیم. شلیل خام دارای شاخص گلیسمی 43 است که در انتهای پایین قرار دارد.
میوه شلیل نیز یکی از آن کربوهیدرات هایی است که سطح قند خون را به آرامی بالا می برد (11). ترکیبات فنلی موجود در شلیل نه تنها به مبارزه با دیابت کمک می کند بلکه با کاهش اکسیداسیون کلسترول بد از بیماری قلبی نیز جلوگیری می کند.

بر اساس گزارشی از دانشگاه نیوهمپشایر ، چیزی به عنوان داشتن رژیم غذایی ویژه دیابتی برای مبارزه با بیماری وجود ندارد (12). همچنین ، کربوهیدرات ها دشمن دیابتی ها نیستند. در واقع ، آیا می دانید انجمن دیابت آمریکا مصرف بیشتر کربوهیدرات های سالم موجود در غلات ، میوه ها و سبزیجات را توصیه می کند؟ نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است - باید کربوهیدرات های بی کیفیت یا کربوهیدرات های تصفیه شده مانند غذاهای فرآوری شده و غیره را کاهش داد در غیر این صورت ، کربوهیدرات های سالم همیشه ضروری هستند. و شلیل حاوی آن کربوهیدرات های سالم است. اکثر بیماران دیابتی همچنین دریافتند که هنگام جفت شدن کربوهیدرات با چربی و پروتئین کافی ، از سطح گلوکز خون آویز رنج نمی برند.
شلیل همچنین می تواند به نبرد سندرم متابولیک کمک کند ، که یکی از بیماری هایی است که دیابتی ها اغلب از آن رنج می برند (13).
با این حال ، یک احتیاط - برخی منابع معتبر ، شلیل را به عنوان یک ماده غذایی با قند بالا نقل می کنند ، که می گوید برای دیابتی ها مضر است (14). اگر دیابت دارید و می خواهید شلیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید با پزشک خود صحبت کنید.
3. کمک به کاهش وزن
مواد طبیعی موجود در شلیل با التهاب مقابله می کنند و یک اثر دومینو ایجاد می کنند که به مبارزه با چاقی کمک می کند. و همانطور که دیدیم ، آنها همچنین می توانند از سندرم متابولیک جلوگیری کنند که در غیر این صورت منجر به افزایش وزن می شود.

شلیل فیبر حاوی بیشتر محلول است ، که طبق گزارشی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها ، می تواند به کاهش وزن کمک کند (15). فیبر با تبدیل آب به ماده ای ژل مانند در روده ، به این هدف دست می یابد و سپس مانع از جذب کلسترول و چربی در خون می شود. این به کاهش وزن سالم کمک می کند. فیبر محلول همچنین باعث کاهش کلسترول بد در بدن می شود.
طبق مجله تغذیه ، فیبرهای محلول می توانند تأثیرات زیادی بر سلامتی بگذارند (16). و طبق مجله تغذیه بالینی آمریکا ، مکمل های فیبر غذایی که ادعا می کنند به کاهش وزن کمک می کنند چندان موثر نیستند (17). بنابراین ، انرژی بیشتری به فیبر محلول طبیعی در شلیل می رسد!


Nectarine-fruits.jpg


فیبر برای کاهش وزن بسیار مثر است ، به طوری که طبق یک مطالعه ، افرادی که فقط به رژیم غذایی خود فیبر اضافه می کردند به همان اندازه افرادی که از یک برنامه رژیم غذایی برای قلب و کم چربی پیشنهاد شده توسط انجمن قلب آمریکا پیروی می کردند ، وزن کم کردند (18).
این باورنکردنی است ، نه؟
4. ارائه آنتی اکسیدان دفاع
طبق یک مطالعه اسپانیایی ، فنلیک ها و فلاونوئیدهای موجود در شلیل به خاصیت آنتی اکسیدانی شگفت انگیز آنها کمک می کنند (19).
طبق یک مطالعه دیگر آمریکایی ، آنتی اکسیدان های شلیل باعث کاهش آسیب اکسیداتیو و افزایش طول عمر می شوند (20). مصرف میوه همچنین با ترمیم آسیب DNA ارتباط داشت. مطالعه دیگر بر روی مگس ها نتیجه گرفت که شلیل می تواند اثرات مضر یک رژیم غذایی پرچرب را محدود کند و حتی می تواند دامنه سلامتی گونه ها را ارتقا دهد. مشاهدات مشابه در انسان نیز ممکن است.

مطالعه دیگری در مورد مگس های ماده یک افشاگری پیشگامانه داشت. مشخص شد که شلیل باعث تولید مثل مگس های ماده می شود و نشان می دهد که این میوه می تواند پیری تولید مثل را به تأخیر بیندازد.
برای مقایسه: ظرفیت کل آنتی اکسیدانی یک میوه شلیل 20٪ نسبت به 100 میلی لیتر چای سبز است (21). اما یک جنبه را باید در خاطر داشت - شلیل با توجه به پتانسیل محدود زندگی در بازار بسیار از بین می رود. از این رو ، آنها را سریع مصرف کنید.
شلیل دو برابر ویتامین A ، ویتامین C بیشتر و پتاسیم بسیار بیشتر از هلو ارائه می دهد (22). بعضی از افراد / کودکان نیز با هویج هلو خاموش می شوند ، بنابراین شلیل ممکن است یک انتخاب ارجح برای شما و خانواده شما باشد.
میوه های سنگی دیگری که می توانید برای افزایش محتوای آنتی اکسیدان رژیم خود مصرف کنید شامل آلو خشک ، گیلاس ، آلو و زردآلو است (23). و بله ، هلو هم.
5. از هیپوکالمی جلوگیری کنید
هیپوکالمی کمبود پتاسیم در جریان خون است. و شلیل با توجه به غنی بودن این ماده معدنی می تواند به درمان این بیماری کمک کند.
طبق گزارش دانشکده پزشکی هاروارد ، سطح پایین پتاسیم می تواند منجر به ضعف و اختلال در عضله قلب با ریتم آن شود (24).
پتاسیم همچنین میزان اسید و آب موجود در بافت های بدن را تنظیم می کند. این به عضله سازی کمک می کند ، از رشد حمایت می کند و عملکرد سلولهای عصبی را بهبود می بخشد (25). در صورت بروز هیپوکالمی همه اینها ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. بنابراین ، به دنبال شلیل برو!

براساس موسسه پزشکی ، یک فرد بالغ برای جلوگیری از هیپوکالمی باید روزانه 4700 میلی گرم پتاسیم مصرف کند. اما شلیل ممکن است برای تعادل سطح پتاسیم کافی نباشد. اگر میزان پتاسیم شما 2.5 میلی مول در لیتر یا کمتر است (پزشک می تواند این مورد را برای شما توضیح دهد) ، ممکن است لازم باشد مکمل های تحت نظارت پزشکی را نیز در نظر بگیرید. همیشه قبل از شروع مصرف هرگونه مکمل ، با پزشک خود مشورت کنید ، به خصوص در مورد الکترولیت ها. عدم تعادل الکترولیت ها می تواند منجر به نقص عضو شود.
6. سطح فشار خون را تنظیم کنید
پتاسیم همچنین می تواند به تنظیم سطح فشار خون کمک کند (26). و ما تازه دیدیم که شلیل غنی از پتاسیم است. رژیم غذایی خصوصاً در مواردی مانند فشار خون بالا مهم است. بسیاری از پزشکان با تغییر در رژیم غذایی بیماران موفق به کاهش سطح فشار خون بیش از حد بالا شده اند (27).
پتاسیم موجود در شلیل با شل کردن دیواره رگ های خونی کار می کند (28). اما افراد مبتلا به بیماری های کلیوی باید مراقب باشند زیرا ماده معدنی ممکن است برای آنها مضر باشد. آنها ممکن است در یک رژیم غذایی محدود به پتاسیم باشند.
کاهش پتاسیم در خون نیز با احتباس سطح سدیم مرتبط است - در نتیجه باعث فشار خون می شود (29).

طبق مشاهدات خاص ، پتاسیم همچنین می تواند به عنوان ادرارآور عمل کرده و از این رو حجم مایعات خارج سلول را کاهش دهد - این می تواند فشار خون را تا حدی کاهش دهد (30).
داروها برای فشار خون بالا به ترتیب 15 و 25 درصد خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهند. اما آنها همچنین با عوارض جانبی خاصی همراه هستند. به همین دلیل پیشگیری بهتر از درمان است.
اما ، اگر از قبل از فشار خون رنج می برید ، شلیل فقط می تواند داروی شما را مکمل کند و جایگزین آن نشود. قبل از تغییر هر نوع دارو یا مکمل در رژیم خود ، با پزشک خود مشورت کنید.
[بخوانید: نکاتی درباره رژیم غذایی برای کنترل فشار خون بالا]
7. سلامت قلب را بهبود ببخشید
فواید شلیل
همین واقعیت که شلیل به کاهش فشار خون کمک می کند کافی است که فواید آن برای سلامت قلب در نظر گرفته شود. علاوه بر این ، میوه همچنین سرشار از ویتامین C است ، یک آنتی اکسیدان است که می تواند به حفظ سلامت قلب کمک کند.
فیبر موجود در شلیل همچنین می تواند به یک قلب سالم کمک کند (31).

معروف است که شلیل سفید با تنظیم سطح کلسترول خون ، سلامت قلب را حفظ می کند (32).
8. سلامت گوارش را تقویت کنید
طبق گزارش دانشگاه ایالتی میشیگان ، فیبر موجود در شلیل می تواند سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشد (33). و شلیل می تواند یبوست را نیز تسکین دهد (34).
فیبر موجود در شلیل همچنین می تواند رشد باکتریهای مفید روده را تحریک کند (35). شلیل همچنین به طور طبیعی سرشار از پروبیوتیک است که می تواند سلامت گوارشی را بسیار تقویت کند زیرا به عنوان سوخت پروبیوتیک ها ، ارگانیسم های زنده بدن شما عمل می کند.
این میوه می تواند در درمان سندرم روده تحریک پذیر ، یک اختلال روده ای که می تواند باعث نفخ و گاز گرفتگی شود ، کمک کند (36). همچنین می تواند ناراحتی معده را تسکین دهد. با رژیم درمانی ثبت شده خود در مورد رژیم IBS خود صحبت کنید زیرا ممکن است در طی یک دوره از بین بردن شلیل (و میوه های سنگی) ممنوع باشد.
9. سطح کلسترول پایین تر
فیبر محلول سطح کلسترول را کاهش می دهد. و ما می دانیم که شلیل منابع عالی فیبر هستند. یک شلیل متوسط حدود 2/2 گرم فیبر دارد (37).
طبق گزارشی ، مصرف 5 تا 10 گرم فیبر محلول در هر روز می تواند سطح کلسترول بد خون را تا 5٪ کاهش دهد (38).
یکی از راه های افزودن شلیل در رژیم غذایی برای کاهش کلسترول ، قرار دادن میوه (قطعات خرد شده) در غلات صبحانه است. همچنین می توانید میوه کامل را به عنوان میان وعده عصرانه همراه با مقداری ماست یا پنیر دلمه بخورید.

10. بهبود ایمنی و مبارزه با عفونت ها
یکی از بهترین مزایای شلیل توانایی بالقوه آنها در تقویت ایمنی است. محتوای ویتامین C میوه ممکن است ایمنی بدن را تقویت کند (39). علاوه بر این ، ویتامین C همچنین به بدن در روند بازسازی ویتامین E کمک می کند - که ماده مغذی دیگری است که با رادیکال های آزاد مبارزه می کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند (40).
بتاکاروتن و سایر کاروتنوئیدهای موجود در شلیل نیز به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کنند (41).
و ویتامین A موجود در شلیل می تواند به مبارزه با عفونت کمک کند. این دیواره های سلولی را تقویت می کند و از غشای مخاط در برابر حمله باکتری ها محافظت می کند (42).
11. سلامت پوست را تقویت کنید
فواید شلیل
شلیل منابع بسیار خوبی از ویتامین C است و طبق گفته دانشگاه ایالتی اورگان ، این ویتامین می تواند از آسیب احتمالی UV جلوگیری کند (43). ویتامین C همچنین در سنتز کلاژن ، پروتئین ضروری برای یکپارچگی پوست نقش دارد. این پروتئین قسمت مهمی از بافت پیوندی است که پوست ، استخوان ها ، تاندون ها ، رباط ها ، غضروف ها و رگ های خونی را در کنار هم نگه می دارد. با پیری پوست مقابله می کند ، ترمیم زخم را تسریع می کند و خشکی پوست را التیام می بخشد.
طبق هر مطالعه هندی ، ویتامین C همچنین می تواند برای درمان هایپرپیگمانتاسیون و التهاب پوست مورد استفاده قرار گیرد (44). این ویتامین همچنین به دلیل نقش آن در جلوگیری از سرطان پوست شناخته شده است (45).
یک مطالعه آمریکایی نشان می دهد که ویتامین C می تواند چین و چروک ها را نیز بهبود بخشد (46). از همه مهمتر ، ظاهر پوست را حتی با افزایش سن بهبود می بخشد - و باعث تقویت بافت های سالم نیز می شود (47).


ما انسان ها نمی توانیم ویتامین C تولید کنیم ، به همین دلیل باید به منابع غذایی سالم - مانند شلیل - اعتماد کنیم. همچنین مشخص شده است که این ویتامین به نوسازی سلول کمک می کند.
این یک مورد نادر است که فرد از اثر ویتامین C اضافی رنج می برد - اما هنوز هم احتیاط کنید و از مکمل های ویتامین C استفاده نکنید (48).
12. سلامت سلول را تقویت کنید
ویتامین A موجود در شلیل ارتباطات سلولی را بهبود می بخشد. این ماده با تشویق سلولهای نابالغ برای تبدیل شدن به بافتهای کاملاً عملکردی ، رشد سلول را تقویت می کند.
طبق یک مطالعه فیلادلفیا ، کمبود ویتامین A در مادران باردار می تواند رشد و تکامل نوزادان را محدود کند (49).
ویتامین A همچنین نشان داده است که به سلولهای T (سلولهایی که مسئول ایمنی هستند) در روده کمک می کند تا به مناطق مورد نیاز برای انجام ترمیم و نگهداری هدایت شوند (50). همچنین در تکوین گلبول های سفید خون نقش دارد (51).
یک گزارش توسط مرکز پزشکی دانشگاه روچستر بیان می کند که ویتامین C می تواند بر رشد سلول تأثیر بگذارد (52).
13. سلامت چشم را بهبود ببخشید
شلیل غنی از لوتئین و زیگزانتین ، کاروتنوئیدهای موجود در شبکیه چشم است. مصرف این مواد باعث بهبود تراکم رنگدانه ها در ماکولا می شود (53). آنها با خنثی سازی رادیکال های آزاد از چشم محافظت می کنند و معمولاً با هم در غذا یافت می شوند.

بتاکاروتن موجود در شلیل همچنین از سلامت چشم پشتیبانی می کند و ممکن است از تحلیل رفتن ماکولا جلوگیری کند. یک فنجان شلیل حاوی حدود 214 میکروگرم بتاکاروتن است.
مصرف بیشتر لوتئین و زاگزانتین می تواند خطر آب مروارید و دژنراسیون ماکولای وابسته به سن را کاهش دهد - و توجه به این نکته مهم است که این دو بیماری گزینه های درمانی محدودی دارند (54). از این رو ، تلاش برای پیشگیری آسان تر است.
لوتئین همچنین می تواند از بیماری چشم دیگری به نام رتینیت پیگمنتوزا ، که گروهی از اختلالات چشمی است و باعث آسیب تدریجی به شبکیه می شود ، جلوگیری کند (55).
لوتئین و زاگزانتین همچنین می توانند به مشکلات بینایی مربوط به نور کم یا زمان تابش خیره کننده کمک کنند (56). از مزایای این دو ترکیب می توان به توانایی آنها در فیلتر کردن نور آبی (از اشعه ماورا بنفش) و ارائه قدرت آنتی اکسیدانی نسبت داد (57).
14. به پیشگیری از کم خونی کمک می کند
می دانیم آهن به جلوگیری از کم خونی کمک می کند. و حتی اگر شلیل از نظر ماده معدنی غنی نیست ، ویتامین C موجود در آنها به بهبود جذب آهن در بدن کمک می کند (58).
به عبارت دیگر ، هرچه مقدار ویتامین C موجود در غذا بیشتر باشد ، جذب آهن نیز بهتر است (59). اما باید بدانیم که اکثر غذاها با ویتامین C غنی نمی شوند (هزینه زیاد و بی ثباتی در هنگام ذخیره سازی) - به همین دلیل است که از جمله غذاهای غنی از ویتامین C ، مانند شلیل ، کمک زیادی می کند.
این حتی اگر از مکمل آهن برای کم خونی خود استفاده می کنید نیز صدق می کند. برای جذب مطلوب آهن می توانید حدود 240 میلی لیتر آب شلیل همراه با قرص آهن خود مصرف کنید (60). اما ، مثل همیشه ، با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین توجه به این نکته مهم است که میوه های تازه یا منجمد (در این زمینه شلیل) ویتامین C بیشتری نسبت به انواع کنسرو شده دارند (61). ویتامین C نیز کاملاً به گرما حساس است ، بنابراین ممکن است هنگام پخت و پز مقدار آن کاهش یابد.
این درمورد فواید شلیل برای سلامتی ، و اکنون برخی از حقایق جالب در مورد شلیل است.